Ústí nad Labem

Ústí nad Labem leží na severozápadě Čech tam, kde se vlévá řeka Bílina do řeky Labe.  Město má skoro 94 tisíc obyvatel na rozloze necelých 94 km2. Je to tedy sedmé největší město v České republice.

Historicky je Ústí nad Labem známe například kvůli nedaleké obci Stadice, kde podle českého kronikáře Kosmase, byl bájný Přemysl Oráč vyzván, ať opustí svůj pluh, ožení se s kněžnou Libuší a usedne na knížecí stolec. Přemyslovci dále od roku 800 vládli Čechám až do roku 1306. Právě Přemysl Otakar II. povýšil Ústí nad Labem na město.

 

Průmysl

V centru Ústí nad Labem jsou umístěny podniky chemického a potravinářského průmyslu. Nejdříve bylo ovzduší ve městě z důvodu průmyslu velmi znečištěné. Například ale plynárna nebo panelárna jsou dnes zrušeny. Ovzduší se poté ale začalo hodně zlepšovat a město dostalo v letech 1999, 2000 a 2001 ocenění Evropské komise.

 

Doprava

Jako městská hromadná doprava se dnes v Ústí využívají autobusy a trolejbusy. V minulosti zde byly ale i tramvajové linky. Co se týče meziměstské dopravy, tak Ústí nad Labem je velmi důležitým železničním uzlem pro šest tratí co do něj vedou. Jedna z tratí je i důležitým mezinárodním tahem.

 

Sport

Aktuálně jedním z nejúspěšnějších sportovních klubů v Ústí nad Labem je basketbalový klub BK Ústí nad Labem, který hraje nejvyšší basketbalovou ligu v České republice. V Ústí nad Labem je také fotbalový tým FK Ústí nad Labem, který hraje druhou ligu a také hokejový tým HC Slovan Ústečtí lvi, který hraje druhou nejvyšší českou soutěž.

 

Více informací o službě skartace ve městě Ústí nad Labem.

Copyright (c) 2013  REISSWOLF